Frågor & Svar

F: Hur blir jag medlem?


S: Du blir medlem i klubben genom att besöka ett månadsmöte. Du får gärna komma till oss på ett par möten för att prova på innan du tar steget och blir medlem "på riktigt".


F: Har ni några antagningstester?


S: Nej. Det enda som behövs från din sida är ett bildintresse.


F: När har ni klubbmöten?


S: Vi har klubbmöten en gång i månaden, vanligvis andra måndagen i månaden klockan 19 men skulle den dagen råka infalla på en storhelg så flyttar vi mötet till en annan måndag före eller efter storhelgen. I januari hålls istället för klubbmöte på en måndag, ett årsmöte på en fredag. Vi har även uppehåll över sommarmånaderna och startar upp höstsäsongen i september.


F: Kan ni värdera min kamerautrustning?


S: Nej. Titta på Fotosidan, Blocket och Tradera för att få en uppfattning om vad din kamera är värd. Att värdera en kamerautrustning om man inte handlar med kameror är mycket svårt. Våra medlemmar är fotografer, inte handlare.


F: Tar ni uppdrag?


S: Nej. I 99.9% av de fall vi blir tillfrågade så åtar vi oss som klubb inte några fotouppdrag. Anledningen är att vi som klubb inte vill förstöra marknaden för våra yrkesverksamma fotografer här i Mariestad.